Stolar, 12 stycken, sengustavianska
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
150 000-175 000 SEK
STOLAR, 12 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, Melker Falkenberg och hans krets (stolmakare i Stockholm 1806-1822/30) två signerad MFB, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, stoppad ryggbricka, dekor av bladstav i rygg och sarger, ryggen med svarvat kryss, stolparna med sfinxhuvuden och fruktfestoner, nedre ryggsarg med parställda gripar, hörnfleuronger, bladhölstrade framben, sabelformade bakben, bemålade, renoverade, smärre dekorskador, med individuella variationer
LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför snarlik varianter av stolstypen sidan 192ff
1068
2015-12-01