Stolar, fyra stycken, gustavianska

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

JOSEPH RUSTE (stolmakare i Stockholm 1772-1792/94) tillskrivna, fyra stolar, gustavianska stockholmsarbeten, en med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, medaljongformad ryggbricka krönt av ros och blomsterkvistar, hörnfleuronger, frontsargen med blomsterkvistar, avsmalande kannelerade ben, slitage, smärre förgyllningsskador
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, jämför närmast identik stol signerad Joseph Ruste sidan 187

1117

2015-12-01