Tallrikar, åtta stycken, Flora Danica

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

TALLRIKAR, åtta stycken, Danmark 1900-talets början, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Flora Danica, porslin, modellnummer 3549, polykromt bemålad dekor av olika växter ur den danska floran, förgyllda kantränder, tre tallrikar märkta ROYAL COPENHAGEN 3549 samt fem märkta Den Kongelige Porcelainsfabrik i blått 3549, diameter 25,5 cm

1130

2015-12-01