Tedosa sterlingsilver Tiffany & Co.
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
TEDOSA, Tiffany & Co., sterlingsilver, New York omkring 1880, märkt M (Edward C. Moore, Tiffany & Co. 1873-1891) mellan 6026 och 2105 samt 1456, "japanese style", i form av en kub med bukiga, rundade hörn samt 4 fötter, cylindrisk hals, hamrad yta, sidorna med förgylld reliefdekor av japanska växter och blommor, på skuldran en skalbagge, cylindriskt lock med ovansidan i damaskerad koppar, invändigt förgylld, höjd ca 13 cm, vikt 425 g, stötskada och liten lagning på ena skuldrans hörn, inre locket saknas, ena sidans bladdekor med två skrapskador
1188
2015-12-01