Tore Strindberg, Crokus
Klubbat för:
200000 SEK
Utropspris
100 000-120 000 SEK
TORE STRINDBERG
1882-1968
Crokus
Signerad Tore Strindberg. Mörkpatinerad brons, höjd 102 cm.
Gjutarstämpel Otto Meyers konstgjuteri Eftr
Modellerad 1925
.
Tore Strindberg var en svensk skulptör och medaljgravör. Han var kusinbarn till August Strindberg och yngre bror till polarforskaren Nils Strindberg. Hans stil är typisk för det klassicerande 20-talet med graciös elegans. Crokus är ett av hans mest kända verk, vilken avbildar en naken stående flicka med krokus i vänster hand och som symboliserar ungdomstidens förgänglighet. Skulpturen i brons finns bland annat på Stadshusterrassen i Stockholm (rest 1925), i Kungsparken nedanför Vasaplatsen i Göteborg (rest 1928), i Rosengården i Karlshamn och på Caroli kyrkbacke i Malmö.
2096
2015-12-02