Urna, Ryssland, Nikolaus I
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-40 000 SEK
URNA, Ryssland, Nikolaus I, brännförgylld brons, urna i glas med slipad dekor och rött överfång från Kejserliga glasbruket, fyrkantig sockel med lagerkrans, uppsvängda hänklar med akantusblad och Minerva-ansikten, bronsmonterad mynning med roulettedekor av palmetter, höjd 28,5 cm, mindre nagg och spricka
1158
2015-12-01