Wilhelm Behm, Hornsbergs slott

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

WILHELM BEHM
1859-1934
Hornsbergs slott
Signerad Vilh. Behm. Olja på duk, 79 x 119 cm.
Utförd omkring 1880
PROVENIENS
Donerad 1974 av PRIBO (Prippbolagen) AB till AB KABI.
.
Stora Hornsberg, även kallat Hornsbergs slott, var en av Stockholms malmgårdar som fanns fram till 1890-talet på Kungsholmens nordvästra hörn med läge mot Ulvsundasjön. Gården har sitt namn av den från trettioåriga kriget ryktbare fältmarskalken Gustaf Horn. Denne fick 1646 området i donation av drottning Kristina och lät där 1652 efter ritningar av Jean de la Vallée uppföra ett lustslott.

2132

2015-12-02