Ampel Karl Johan
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
AMPEL, Karl Johan, för sex ljus, i form av romersk oljelampa, förgylld och mörkpatinerad brons och mässing, kronringen med pressade ornament av växtornamentik och fruktkorgar, uppsvängda akantushölstrade ljusarmar med palmetter, behängd med kedjor och tofsar, botten med palmetter och ymninghetshorn, avslutande knopp, höjd 71 cm, enstaka kompletteringar, smärre dekorskador
1067
2016-06-07