Anna Flensburg-Bredberg, Landskapsbilder (6)

Klubbat för:

14000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

ANNA FLENSBURG-BREDBERG
1864-1947
Landskapsbilder från Björnholmen (6)
En signerad och daterad Anna Bredberg 1886. Olja på pannå, vardera 34 x 14 cm. (6)
.
"Ladan", "Krankholmen", "Stockholm från Grottan", "Björnholmen", "Utsigt åt Fläsket", Drottningholm, Vitt hus
.
Anna Flensburg-Bredberg var dotter till statsrådet och hovrättspresidenten Henrik Wilhelm Bredberg och syster till konstnären Mina Carlson-Bredberg. Gift med förste livmedikus Carl Flensburg. Hon växte upp i Stora villan på Björnholmen i Mälaren - en villa italiensk stil, som fadern köpt på 1870-talet. Auktionens natursköna landskapsvyer är utförda i omgivningarna kring Björnholmen.

2067

2016-06-08