Anshelm Schultzberg, Vinterlandskap från Modane, S

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

ANSHELM SCHULTZBERG
1862-1945
Vinterlandskap från Modane, Savoyen, Frankrike
Signerad och daterad Schultzberg Modane Mont Cenis jan 92. Olja på pannå, 21.5 x 32.5 cm.
På baksidan signerad: "A. Schultzberg, Motiv från Modane i Savoyen France med Mont Cenis i fonden målad i Jan 1892 samt med dedikation av konstnären: Till vännen Erik Lindberg på 60-års dagen från tillgivne Anselm Schultzberg".
.
PROVENIENS
Gåva 1933 av konstnären till medalj- och myntgravören Erik Lindberg (1873-1966)
.
UTSTÄLLD
Anshelm Schultzberg. Målningar 1876-1937, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1938, under 1892, nr. 101, Snölandskap från Modane/Italien (Jan. O. på pannå. 33 x 22.5 cm. Sign. A. Schultzberg 1892)
(Troligtvis) Anshelm Schultzberg, 1862-1945. Minnesutställning, Norrköpings Museum, under 1892, nr. 58, Snölandskap från Modane, Italien
.
Cenis, idag en populär skidort, är en by belägen i Savoyen i Rhõne alperna vid floden l´Arc cirka 18 km nordost om staden Modane belägen intill gränsen till Italien.
.
Ytterligare en målning av Schultzberg med motiv från Modanes omgivningar är känd - ett alplandskap - även den utförd i januari månad (O. G. Carlsund, Anshelm Schultzberg. En studie, 1937, ill. 42). Schultzbergs resa till Italien vintern 1892 utgjorde finalen på hans treåriga vistelse i Frankrike.

2130

2016-06-08