Antik anatolisk matta med osmanska statsvapnet
Klubbat för:
11000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
ANATOL, antik, motiv med osmanska statsvapnet och nästsiste sultanen Ab dül-Hamid II's tughra, signerad Farshad och daterad år 1328 vilket motsvarar ca 1909, ovan emblemet står orden "Frihet, Rättvisa, Jämlikhet", tillverkad som diplomatisk gåva, 231 x 160 cm, reducerade kortsidor, malskador.
1346
2016-06-07