Appliquer empire Frankrike
Klubbat för:
21000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
APPLIQUER, ett par, empire, sannolikt parisarbeten, för vardera tre ljus, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, väggfäste i form av lejonmaskaron, ljusring med dekor av lagerstav och fleuronger, fasetterade ljuspipor, lösa manschetter med roulettearbeten, höjd 15, 24,5 x 20,5 cm, smärre slitage, spår av el, obetydliga lagningar
1009
2016-06-07