Armlänstolar Karl Johan
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
ARMLÄNSSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten i Karl Johan, mahognyfanerade, peltaformad ryggbricka med brännförgyllda bronsreliefer av knäböjande putti vid offeraltare, träskuren och förgylld lagerkrans, volutformade armlän med svarvade knoppar, sabelformade ben, klädda med tagel, slitage, lagningar
LITTERATUR:
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 217 jämför armlänsstol med snarlika dekorer i brons
1114
2016-06-07