August Jernberg, Flodlandskap från rhenområdet

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

AUGUST JERNBERG
1826-1896
Flodlandskap från rhenområdet

Signerad A Jernberg. Olja på duk, 47 x 61.5 cm.

PROVENIENS
Professor Ulla Ehrenswärd, Stockholm

August Jernberg bodde från 1889 på Duisburger Strasse 62 i Düsseldorf.

2121

2016-06-08