Axel Wallert, Sommar över Stockholm
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
AXEL WALLERT
1890-1962
Sommar över Stockholm
Signerad och daterad Wallert 1931. Olja på pannå, 45 x 35 cm.
.
En ögonblicksbild av Stadshuset och Klara Mälarstrand en av dessa härliga sommardagar på året när Stockholm kanske kommer mest till sin rätt. I målningen Sommar över Stockholm har Axel Wallert med impressionistens penselföring fångat just den stämningen. Det är en storslagen vy från Centralpalatset för 85 år sedan där Klara Mälarstrand sjuder av aktivitet. Luften dallrar i solens värme.
.
Axel Wallert som studerade vid Konstakademien var inte bara en skicklig porträttmålare som fick uppdrag av dåvarande kungen Gustav VI Adolf utan han var även en duktig landskapsmålare. I likhet med Erik Tryggelin höll Axel Wallert fast vid impressionismen, vilket är tydligt i auktionens målning. Lägg märke till den djärva impressionistiska färgbehandlingen, ljuseffekterna, de skissartade figurerna och så molnen som är hastigt målade i ögonblicket.
2116
2016-06-08