Bägare silver Mathias Andersson Malmö omkr. 1700
Klubbat för:
21000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
BÄGARE, av Mathias Andersson, Malmö 1700-1710, graverat spegelmonogram IM under friherrlig krona, vid mynningen graverade mindre initialer IM CJD samt SHB KPD och årtalet 1757, delvis förgylld, höjd 16,4 cm, vikt 313 g
PROVENIENS
Advokat Emil Heijne Stockholm.
LITTERATUR
Svenskt Silversmide, del II, plansch 95.
1191
2016-06-07