Bordslampa i empire tillskriven Galles verkstad
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
CLAUDE GALLES VERKSTAD (förgyllare och bronsgjutare i Paris, 1759-1815) tillskriven, bordslampa, parisarbete i empire, matterad och polerad brännförgylld brons, verdi alpi marmor, ciselerad dekor, basen med kymation, ansiktsmaskaroner av Merkurius, urna med korta hänklar, midjan med klassicerande sceneri av dansande kvinnor med blomsterfestonger och Amor, genombrutet lock, ursprungligen parfymbrännare, höjd 75 cm, sockeln med skador och lagningar
PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2013, nr 1150
LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 152 jämför parfymbrännare och urnor tillskrivna Claude Galle
1025
2016-06-07