Bordspendyl parisarbete omkring 1800
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
BORDSPENDYL, parisarbete, Directoire, urtavlan signerad Cronier à Paris, matterad och polerad brännförgylld brons, fötter med roulettedekor, sockelns front med sceneri av amoriner med blomstergirlang och hjärtan som satts i brand, kymationbård, urhus med palmetter och växtornamentik, krönt av Amor på molnsky med sina attribut facklan, pilbåge och koger samt en hund som symbol för trofastheten, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 45 cm, smärre slitage
1090
2016-06-07