Bordspendyl parisarbete Restauration
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
BORDSPENDYL, parisarbete, Restauration, märkt på urtavlan Blanc Fils Palais Royal (firma verksam i Paris 1807-1825), matterad och polerad brännförgylld brons, postament med blomsterfestonger, urhus i form av bokskåp med läsande barn i klassicerande dräkter, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 37,5, 29 x 19 cm, smärre slitage, lösa dekorelement
LITTERATUR:
Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 430 jämför snarlik pendyl
1092
2016-06-07