Bordsplateau Napoleon III 1800-talets andra hälft
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
150 000-200 000 SEK
BORDSPLATEAU, Frankrike, Napoleon III, förgylld brons, tredelad, volutformade fötter, sarger med knippedekor och bladstav, ymnig genombruten dekor av akantusblad, fågel Fenix, rocailler, vindruvklassar och voluter, märkt F S, silverfolierade glas, höjd 21,5, längd 183,5 cm, slitage, enstaka bräckage, del av fot saknas, smärre skador
1123
2016-06-07