Brosch guld Tillander S:t Petersburg smaragd

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

BROSCH, 14 k guld, stämplad Alexander Tillander, S:t Petersburg 1800-talets slut, även sovjetryska stämplar, 1 hängande droppformad fasettslipad smaragd, 3 safirer och 5 diamanter, längd 3,8 cm, vikt 4,5 g, smaragddroppen möjligen ej ursprungligen tillhörande, smärre lagningar

1249

2016-06-07