Bruno Liljefors, Ejderfamilj
Klubbat för:
300000 SEK
Utropspris
300 000-350 000 SEK
BRUNO LILJEFORS
1860-1939
Ejderfamilj
Signerad och daterad Bruno Liljefors 1911. Olja på duk, 51 x 90 cm.
PROVENIENS
Ingenjör Sven Tillquist, Stockholm
UTSTÄLLD
Liljevalchs jubilerar - Svensk konstkavalkad, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1956
Anders Zorn/Bruno Liljefors - Minnesutställning, Göteborgs konstmuseum, 1960, katalognr 140
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 401, samling 677
2132
2016-06-08