Byrå av Christopher Tietze i rokoko
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
125 000-150 000 SEK
CHRISTOPHER TIETZE (ämbetsmästare i Stockholm 1764-1791), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad CT fyra gånger, fanerad med amarant och jakaranda, förgyllda beslag, bukig form, lådfronter med beslagskedjor, naturalistiskt formade handtag, nyckelskyltar med bevingade drakar, lambrekängbeslag med rocailler, sidostycken med friser och fält, skiva av kolmårdsmarmor med konturerad kant, nyckel finns, höjd 84, 123 x 65 cm, smärre slitage, fanérskador och lagningar
Vacker patina
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 356 avbildad
1131
2016-06-07