Byrå i rokoko av Mathias Engström
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
MATHIAS ENGSTRÖM (mästare i Stockholm 1758-1797), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad M. ENGSTRÖM samt Stockholms snickarämbetssigill, fanerad med alm, amarant, plommonträ och valnöt, brännförgyllda bronsbeslag, bukig form, fält med parkettläggning, rundade svängda hörnpelare, ymnig beslagsuppsättning med dekor av akantus, rocailler och voluter, fyllningar mellan lådorna, sidor med inläggningar av romber, skiva av kalksten, nyckel medföljer, höjd 83, 120 x 60 cm, smärre lagningar och torrspricka
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 115 avbildad
1072
2016-06-07