Byrå i rokoko Olof Martins krets
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Olof Martins krets, fanerad med oliv och valnöt, förgyllda beslag i brons, tvålådig, skivan med fält och cirklar, skrivskiva, lådförstycken med friser och fält, draghandtag och nyckelskyltar i form av rocailler och växtornamentik, sidorna med rombmotiv, nyckel finns, höjd 79, 113 x 57 cm, fanerskador, hörnlist saknas, kompletterade fotbeslag
1109
2016-06-07