Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), byrå, rokoko av stockholmskvalitet, stämpelsignerad J. SJÖLIN samt Köpings hallstämpel, bukig form, fanerad med alm och alrot, beslag av mässing, draghandtag och nyckelskyltar med rocailler och växtornamentik, skrivskiva, nyckel medföljer, höjd 79, 112 x 57 cm, smärre lagningar
1010
2016-06-07