Byrå Ryssland omkring 1800
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
BYRÅ, Directoire, Ryssland, Jacob-stil, Christian Meyers art, mahognyfanerad, beslag av mässing, fronten och sidorna med inläggningar av lister och romber, snedställda hörn med räfflade band, avsmalnande ben, höjd 103, 84 x 45 cm, smärre slitage, enstaka repor
LITTERATUR:
Antoine Chenevière: Russian Furniture - The Golden Age 1780-1840, London 1988, sidan 110ff jämför ryska Jacob möbler
1030
2016-06-07