Carl August Ehrensvärd teckning till Sergel
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
12 000-15 000 SEK
CARL AUGUST EHRENSVÄRD (1745-1800): Caracallas mord på sin bror Geta, utförd 1797, akvarellerad och fernissad pennteckning på papper, 20,5 x 32 cm
PROVENIENS:
Christian Hammer Collection nr 4067 (1818-1905)
Fil dr Emil Hultmarks samling (1872-1943)
Fil dr Carl David Moselius samling (1890-1968)
1797 utförde Carl August Ehrensvärd en serie akvarellerade teckningar på Dömestorp som han skulle skicka till sin gode vän Johan Tobias Sergel, som för tillfället uppehöll sig i Köpenhamn tillsammans med friherre Jean Jacques De Geer. Ehrensvärd fernissade de färdiga akvarellerna med resultatet att ytan blev brunröd och pappret alldeles stelt, han skriver i korrespondens med Sergel att han "skämt bort" teckningarna. I Nationalmuseums handteckningssamling återfinns en studie till denna akvarell.
1160
2016-06-07