Carl Johansson, Kustlandskap i skymning

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

CARL JOHANSSON
1863-1944
Kustlandskap i skymning - Motiv från Vitemölle, Kivik
Signerad och daterad Carl Johansson 99. Olja på pannå, 32 x 48 cm.
Märkt i röd krita på baksidan: "Motiv från Hvite-Mölle, Kivik mellan Simrishamn och Åhus"
UTSTÄLLD
Carl Johansson - Retrospektiv utställning, Konstnärshuset, Stockholm 1941, katalognr. 31 (med titeln: Sandbanken Hvittemölle)
Vid tiden före förra sekelskiftet började de franska dragen alltmer försvinna i Carl Johanssons konst. Hans landskap fick nu en betonad svensk karaktär. I likhet med andra landskapsmålare vid denna tid, då nationalromantiska stämningar behärskade den svenska konsten, tolkade han gärna det numera berömda nordiska skymningsljuset. Vitemölla är en småort och ett fiskeläge i Simrishamns kommun beläget vid Vitemölleåns utlopp, någon kilometer norr om Kivik. Kustlinjen har blivit känd som Ålakustens pärla på grund av den ovanligt vita sanden och den unika sandstäppen. Mellan Vitemölla och Kivik hålls den årliga Kiviks marknad.

2125

2016-06-08