Carl Larsson, Enkesönnen

Carl Larsson, Enkesönnen
Carl Larsson, Enkesönnen
Carl Larsson, Enkesönnen
Carl Larsson, Enkesönnen
Carl Larsson, Enkesönnen
Carl Larsson, Enkesönnen
Carl Larsson, Enkesönnen
Carl Larsson, Enkesönnen

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

CARL LARSSON
1853-1919
Enkesønnen
Signerad spegelvänt med monogram C.L. Tusch, lavering och täckvitt på buxbomsstock, 14 x 9 cm.
På baksidan påskrift: N7 Enkesønnen
Utförd troligen i Paris 1877

PROVENIENS
Åke Andersson, Libris Antikvariat

LITTERATUR
Ulwa Neergaard: Carl Larsson - Signerat med pensel och penna, Norstedts 1999, se text, del I, sidorna 24-25 och del II, sidan 14

"För att i Paris förbättra sin ekonomi åtog sig Carl Larsson ett nytt illustrationsuppdrag, när arbetet med H. C. Andersens sagor var avslutat. Det gällde Asbjørnsens og Moes Norska folksagor och äventyr. Förläggaren Hj. Linnström beställde till att börja med 20 helsidesteckningar.

På den tiden gick illustrationsarbetet till på det sättet, att konstnären - i det här fallet Carl Larsson - gjorde sina lavyrer direkt på så kallade stockar - oftast av buxbom. Sedan arbetade xylografen, det vill säga trägravören, direkt på stocken, och själva originalet utplånades. Men Carl Larssons lavyrer till dessa norska sagor bevarades tack vare att förläggaren kom på obestånd och Carl Larssons illustrationsarbete kom inte till utförande i bokform. I stället bevarades lavyrerna åt eftervärlden och förblev så gott som okända till dess Asbjørnsens og Moes sagor med Carl Larssons illustrationer kom ut på Albert Bonniers Förlag år 1978. Genom modern tryckteknik har illustrationerna där kommit till sin rätt. Endast en stock skars ut". (Ulwa Neergaard)

2055

2016-06-08