Carl Larsson, Kersti i svart
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000-18 000 SEK
CARL LARSSON
1853-1919
Kersti i svart
Signerad C.L. i blyerts. Etsning, 14,8 x 19,9 cm
Utförd 1909
Efter en akvarell från 1905 föreställande konstnärens dotter Kersti.
PROVENIENS
Direktör Thorsten Laurin, Stockholm
LITTERATUR
Hjert & Hjert 68
2148
2016-06-08