Carl Larsson, Narcisser
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
CARL LARSSON
1853-1919
Narcisser
Signerad och daterad C.L. 1887. Akvarell, blyerts och täckvitt på papper, 19 x 11 cm.
Påskrift uppe till vänster: Karin 31 maj 1887
.
LITTERATUR
Ulwa Neergaard: Carl Larsson - signerat med pensel och penna, Stockholm 1999, del I, avbildad sidan 91, del II, katalognr 290
2017
2016-06-08