Carl Milles, Tre svävande figurer
Klubbat för:
180000 SEK
Utropspris
125 000-150 000 SEK
CARL MILLES
1875-1955
Tre svävande figurer
Signerad Carl Milles. Grönpatinerad brons, höjd 42, längd 60 cm.
Komponerad 1942-52
Registrerad i Millesgårdens konstdatabas (M107)
.
PROVENIENS
Gåva av Carl Milles till samlaren och konstnärsvännen Henning Malmström (1890-1968)
Crafoord auktioner, våren 2001, katalognr 41
.
LITTERATUR
Henrik Cornell: Carl Milles, SAK publ. LXXII, 1963, jämför bild sidan 146 samt text.
.
Skulpturen är en icke utförd grupp till Uppståndelsefontänen (Fountain of Faith) i National Memorial Park, Falls Church, Virginia, utanför Washington DC. Temat för fontänen är livet efter detta.
2009
2016-06-08