Charlotte Wahlström, Kustlandskap från Arild

Klubbat för:

19000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

CHARLOTTE WAHLSTRÖM
1849-1924
Kustlandskap från Arild
Signerad och daterad Charlotte Wahlström Arild 1897. Olja på duk, 35 x 57,5 cm.
.
Det radikala 1880-talet, då man gjorde upp med det traditionella och stelbenta historiemåleriet vid konstakademien, innebar också ett genombrott för många, duktiga kvinnliga konstnärer. I stället för att måla pompösa, historiska scener i hemlandet reste man ner till Paris där de dels kunde leva ett friare liv än hemma, dels kunde ta del av den franska impressionismen och friluftsmåleriet. Motiven hämtade man från vardagen runt omkring sig eller från det närliggande landskapet.
.
Charlotte Wahlström var mycket begåvad och fick genom stipendium möjlighet att studera i Paris och resa ner till kontinenten. Hon erhöll dessutom kunglig medalj i landskapsmåleri och bronsmedalj på Världsutställningen i S:t Louis. Charlotte Wahlström tillhör en av de främsta landskapsmålarna från denna viktiga period i svensk konsthistoria.

2107

2016-06-08