Diadem förgyllt silver ametister
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
DIADEM, förgyllt silver, dekor av 13 ovala fasettslipade ametister och små halvpärlor, omarbetad på 1900-talet, de elva större stenarna hörde ursprungligen till ett kors och de två mindre ett par örhängen
PROVENIENS
Det ursprungliga korset tillhörde Cécile de Perregaux (1828-1909), Neuchatêl Schweiz g. m. Louis Alexandre de Dardel (1821-1901) och ärvdes vidare inom släkten.
1248
2016-06-07