Dryckeskanna silver Göteborg 1739
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
DRYCKESKANNA, av Olof Fernlöf, Göteborg 1739, efterkontrollstämpel, cylindrisk på tre kulfötter, tumknopp, fotanfanger och fötter samt lock med driven banddekor och ansiktsmaskaroner mot mattpunsad fond, i locket infälld medalj med Karl XI:s och Ulrika Eleonoras porträtt, delvis förgylld, höjd 21, vikt 1391 g, lockfästet med små bristningar och ett litet hål
HISTORIK
Medaljen slagen till Karl XI:s förmälning med Ulrika Eleonora av Danmark 1680.
PROVENIENS
Josef Sachs samling, nr 9.
1207
2016-06-07