Dryckeskanna silver Stockholm 1703
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
170 000-190 000 SEK
DRYCKESKANNA, av Christian Henning, Stockholm 1703, cylindrisk, tre kulfötter, tumgrepp och fotanfanger med reliefdekor av frukter och blad, svängd hänkel med vinblad, druvklasar och frukter i relief, lockplakett med driven och ciselerad dekor föreställande Kristus och Rebecca vid brunnen, även lockplaketten signerad CH (Christian Henning), delvis förgylld, höjd 20 cm inkl. tumknopp, diameter 16 cm, vikt 1542 g, i botten inskription: "A Mr le Comt J. J. Cleret Langavant Souvenir de reconnaissance et d´amitié de L. N. Eneqvist "
PROVENIENS
Joseph Jacques Cleret de Langavant (1810-78), kommendör (Capitaine de vaisseau), gåva av Lars Niclas Enequist (1811-83), Slite och Visby, riksdagsman, donator och handelsman, vice konsul för Nordamerika och England.
1206
2016-06-07