Ett par svenska pistolhölster
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
PISTOLHÖLSTER, ett par, Sverige, 1700-talets första hälft, för manskap vid kavalleriet, läderklädd trästomme med avslutande dekor av tenlikor, längd 49 cm, skador
Jämför snarlika hölster i Armémuseum, AM.096559 och AM.096557
1167
2016-06-07