Eva Bonnier, Turkisk kvinna (Odalisk)

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

EVA BONNIER
1857-1909
Turkisk kvinna (Odalisk)
Signerad och daterad Eva Bonnier Paris 1884. Olja på duk, 50 x 61 cm.
Ram i japoniserad stil
.
PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 1997, katalognr 1186 (inköpt av nuvarande ägaren)
.
.
LITTERATUR
Görel Cavalli-Björkman: Eva Bonnier - ett konstnärsliv, Albert Bonniers förlag 2013, avbildad i färg sidan 93 och omnämnd på sidan 92 och på sidan 345
Tomas Björk: Bilden av Orienten - Exotism i 1800-talets svenska visuella kultur, Atlantis 2011, avbildad i färg sidan 117 och omnämnd sidorna 117-118
Margareta Gynning: Pariserbref - Konstnären Eva Bonniers brev 1883-1889, Klara förlag 1999, omnämnd på sidan 53-54
.
Eva Bonnier var framför allt sysselsatt med realistiska motiv i ett finstämt valörmåleri och hon var väl bekant med tidens olika konstriktningar. I Paris studerade hon under 1880-talet på Académie Colarossi och var då bosatt i kvarteren kring Montparnasse. Hon beundrade mycket Jules Bastien-Lepage men lyckades aldrig träffa honom i Paris på grund av hans sjukdom. Eva Bonniers konstnärliga produktion omfattar tiden från 1878 till och med 1894 då hon valde att sluta måla. Hon ägnade sitt relativt korta konstnärskap åt att måla framför allt porträtt.
.
I Paris målade flera kvinnliga konstnärer "orientaliska" motiv utan att ha rest i området. Eva Bonnier var en av dem och några av hennes målningar anknyter till de populära framställningarna av odalisker. En kvinna i "orientaliska" kläder vänder blicken bort från betraktaren. I ett brev från den 25 januari 1884 skriver konstnären om målningen:
.
"Häromdagen var Anna [Cramér] uppe för att se mina studier före min resa, och blef alldeles förvånad öfver mina framsteg, en af dem trodde hon alls ej jag gjort, men hvem hon egentligen då kunde misstänka vara upphofskvinnan der på atelieren, förstår jag alldeles ej. Det är en "femme turque" en "odalisk" bröstbild, naturlig storlek, och är nog den skapligaste af mina studier. Nu bad mig Larsson i dag, i likhet med de öfriga kamraterna sända något hem till artist-hus-lotteriet inom Februari månads utgång. Jag tänkte då skicka denna studie, och Anna C. tyckte den var bra nog. I så fall emballerar jag den i morgon, och skickar petite vitesse till Kalle [Karl Otto Bonnier], som skall vara snäll gå till Svanberg och beställa maken till ramen på Js [Jennys] porträtt, till den. Den kostade 8 kr., detta blir visst samma sak. När den är på, vill du låta skicka taflan till Perséus [landskapsmålaren Edvard P.], som står i spetsen för insamlingen [...] Skall det någon benämning på, passar bäst: "Odalisk". Om det blir af får mamma ej se den, men det kan väl ej hjelpas [...]

2123

2016-06-08