Fåtöljer i tidig rokoko Höglanders krets

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

70 000-80 000 SEK

FÅTÖLJER, ett par, högklassiga arbeten i tidig rokoko, Olof Höglanders krets, skulpterad dekor, ryggkrön och frontsarg med akantusblad och rocailler, sköldformad ryggkarm, utsvängda armlän med voluter, volutformade benavslut på klack, krederad stomme med spår av förgyllning, löstagbar rygg- och sittdyna, slitage, lagningar, kompletterade klackar

PROVENIENS:
Greve Nils Claes Napoleon Mörner af Morlanda, ägare till Sya gård, Östergötland

LITTERATUR:
Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del II, Stockholm 1933, sidan 171 jämför snarlik fåtölj
Lars & Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter och fåtöljer i Sverige från 1600 till 1800, Västerås 1993, sidan 64f jämför snarlik stol
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, sidan 113 f jämför ett par signerade rygglänstolar av Olof Höglander
Bo Vahlne: Frihetstidens inredningar på Stockholms Slott - Om bekvämlighetens och skönhetens nivåer, Stockholm 2012, sidan 274, sidan 277 jämför avbildad rygglänstol av Olof Höglander för Riddarsalen
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2013, nr 1108 jämför ett par fåtöljer tillskrivna Olof Höglander

Olof Höglanders tidiga sittmöbler i fransk rokoko har en kraftfullt skulpterad dekor, med en tredimensionell karaktär som hans efterföljare Carl Magnus Sandberg, Jacob Stenbom och Alexander Thunberg ofta saknar. Den nya generationen inhemska stolmakare övergav relativt snabbt den utpräglat franska rokokostilen, som återfanns i kungliga och högadliga miljöer, för att arbeta i en mer försvenskad variant av rokoko.

1129

2016-06-07