Fruktkorg med fat "Flora Danica", Danmark
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
12 000-15 000 SEK
FRUKTKORG med fat, "Flora Danica ", Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1900-talets början, porslin, genombruten, modellnummer 3534 respektive 3535, polykromt målad dekor av växter ur den danska floran, delvis i relief, förgylld kant, grenformade hänklar, märkta Den Kongelige Porcelainsfabrik i blått samt 3534 och 3535, höjd 9 diameter 24 cm, fatets diameter 25 cm
1152
2016-06-07