Georg Pauli, Skidlöpare

Georg Pauli, Skidlöpare
Georg Pauli, Skidlöpare
Georg Pauli, Skidlöpare
Georg Pauli, Skidlöpare
Georg Pauli, Skidlöpare
Georg Pauli, Skidlöpare
Georg Pauli, Skidlöpare
Georg Pauli, Skidlöpare

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

GEORG PAULI
1855-1935
Skidlöpare
Signerad G Pauli. Olja på duk, 81 x 81 cm.
Utförd omkring 1907
.
PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 1997, katalognr 1186 (inköpt av nuvarande ägaren)
.
Georg Pauli utförde på sommaren 1907 sitt mest omfattande privata uppdrag, fresko-utsmyckningarna i halvbrodern Albert Paulis magnifika villa i Djursholm utanför Stockholm. Villan hade ritats av Ragnar Östberg och i dess salong målade konstnären fyra stora fresker på temat Åldrar och årstider. I vinterbilden skildrade Pauli skidåkande ungdomar ur Albert Paulis familj. Auktionens målning är ett utsnitt från denna fresk med en yngling som spänner fast sina skidor.

2034

2016-06-08