Georg Pauli, Studie till Midsommar
Klubbat för:
150000 SEK
Utropspris
200 000-250 000 SEK
GEORG PAULI
1855-1935
Studie till Midsommar
Signerad G. Pauli. Olja på duk, 63,5 x 127 cm.
Utförd omkring 1901
.
PROVENIENS
Hanna och Georg Pauli
därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare
.
UTSTÄLLD
Konstnärsparet Hanna och Georg Pauli, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1997-1998, katalognr 156
.
LITTERATUR
Hans Henrik Brummer m.fl.: Konstnärsparet Hanna och Georg Pauli, Carlssons 1997, omnämnd i katalogdelen sidan 139.
.
Förlaga till målningen Midsommar (Per Brahegymnasiet, Jönköping), daterad 1901. Samma motiv utfördes senare som fresk i Södra Latin i Stockholm. Det nationella anslaget är starkt. En grupp ljusklädda flickor dekorerar en midsommarstång på en prunkande gårdsplan. Pauli lyfter fram i denna målning en nationell folklig tradition och iscensätter den som ljuv idyll.
2018
2016-06-08