Greta Gerell, Pariscafé

Greta Gerell, Pariscafé
Greta Gerell, Pariscafé
Greta Gerell, Pariscafé
Greta Gerell, Pariscafé
Greta Gerell, Pariscafé
Greta Gerell, Pariscafé
Greta Gerell, Pariscafé
Greta Gerell, Pariscafé

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

GRETA GERELL
1898-1982
Pariscafé
Signerad och daterad Gerell Paris -50. Olja på pannå, 34 x 23 cm.
.
Frankrike blev Greta Gerells andra hemland. Till Paris kom hon första gången 1920 för studier och återvände sedan gång på gång i längre perioder för att måla. Motiven hittade hon under sina strövtåg i parkerna och längs Seine.
.
Hon fann även gott om motiv på stadens kaféer som Café de Flore i Saint-Germain-des-Prés och naturligvis såg Greta Gerell många kända konstnärer i vimlet. Så här återgav hon själv sina intryck.
.
".Derain, Dufy, Friesz, Vlaminck, Modigliani, Picasso, Braque - ja, långa rader av genier och ofta hörde man mellan caféborden: där sitter den - och den - och den! Man skymtade storheterna med vördnad."
.
Gerell själv var en uppskattad konstnär av samtiden och gjorde succé med sina utställningar hemma i Sverige och Paris. Trots att hon sålde bra lät hon sig inte stressas. Hennes egna ord är tänkvärda i vår tid när prestationskraven ständigt skruvas upp och tid blivit en bristvara:
.
"Jäkt är oförenligt med konstnärligt skapande. En konstnär kan inte leva med klockan i hand, ha bråttom. Det konstnärliga skapandets atmosfär är tidlösheten."

2136

2016-06-08