Gripsholmsfåtölj 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
GRIPSHOLMSFÅTÖLJ, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, rygg med kontursvängda spjälor, utsvängda konturerade armlän, volutformade avslut med pikerade ytor, framtagen originalfärg i gulockra, slitage, maskstungen
LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 194ff jämför varianter av modellen
1013
2016-06-07