Gustaf Lundberg, hans krets, Damporträtt
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000-18 000 SEK
GUSTAF LUNDBERG
1700-tal, hans krets
Damporträtt
Pastell på papper fäst på duk, 40 x 32 cm.
PROVENIENS
Skulptören Johan Tobias Sergel, Spånga säteri, Södermanland
därefter genom arv fram till Bibi Nordenskjöld, née Sergel (1862-
därefter i arv till hennes måg George Maria Murray (1883-
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare
2150
2016-06-08