Gustaf Lundberg, hans krets, Damporträtt

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-18 000 SEK

GUSTAF LUNDBERG
1700-tal, hans krets
Damporträtt
Pastell på papper fäst på duk, 40 x 32 cm.
PROVENIENS
Skulptören Johan Tobias Sergel, Spånga säteri, Södermanland
därefter genom arv fram till Bibi Nordenskjöld, née Sergel (1862-
därefter i arv till hennes måg George Maria Murray (1883-
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare

2150

2016-06-08