Gustav Wilhelm Palm, Inloppet till Stockholm

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

GUSTAV WILHELM PALM
1810-1890
Inloppet till Stockholm från Drottningholm
Signerad och daterad GW-en palm 69. Olja på duk, 75 x 104 cm.
.
PROVENIENS
Enligt Gustav Wilhelm Palms anteckningar (1870 NM): "Denne tavfla är utförd på beställning af gamla Mamsellerne Nordstedt och går i afräkning till någon del för vårt sommarlogie etc."
Elsa Waldenström, née Laurin, Stockholm
Bukowski, katalog nr 427, höstauktionen 1984, katalognr 229
.
LITTERATUR
Gustaf Lindgren: G.W. Palm, Stockholm 1934, avbildad helsida på sidan 173, figur 90, omnämnd sidan 174, samt upptagen i katalogen som nr 409 med följande text:
"Vid utsikt över Drottningholmsfjärden från en höjd vid "Lugnet" nära Drottningholm. I förgrunden stenpartier. Till vänster en jättestor tall, där bortom tvenne något mindre. Till höger en gran. I mellanplanet vid bergets fot synes en gavel av ett mindre hus strax intill en båtbrygga, där en segelbåt lagt till. På bryggan en del människor. På Mälaren en mängd segelbåtar samt en hjulångare. I bakgrunden lummiga holmar. Kvällsstämning."

2029

2016-06-08