Gustavianska spegellampetter
Klubbat för:
70000 SEK
Utropspris
75 000-100 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, gustavianska av stockholmskvalitet, för vardera två ljus, signerade PKS, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönta med bandrosett, ramen med bandfläta och pärlstav, fäste för ljusarm med guttæ, ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierade glas, originalbakstycken, 68 x 45,5 cm, slitage, en rosett med mindre variation
1126
2016-06-07