Hanna Pauli, Vid lampans sken - Vänner
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
HANNA PAULI
1864-1940
Vid lampans sken - Vänner
Signerad med monogram HP. Olja på duk, 40 x 32,5 cm.
.
PROVENIENS
Auktion Pauli, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1942, auktionskatalog 36, "Georg och Hannas Paulis efterlämnade samling av egna och andra konstnärers verk."Upptagen som katalognummer 7 (med titeln "Syende kvinna", samt katalogtexten: Studie till oljemålningen Vänner i Nationalmuseum. Oljemålning. Duk. H. 40 cm. Br. 32 cm."
.
Den unga Nanna Bendixsons koncentration är total och fångad i ögonblicket med impressionistens penselföring, ansiktsdragen skickligt återgivna. Notera likheterna med Anders Zorns måleri, men konstnären är i detta fall en kvinnlig mästare vid samma tid - Hanna Pauli.
Katalognumret är en av ett fåtal skickliga studier som Hanna Pauli utförde under arbetet med nyckelverket Vänner fram till 1907. På bild i lampans sken ser vi konstnärinnan och skribenten Nanna Bendixson, född Sohlman.
.
Vänner är det mest betydande verket i Hanna Paulis konstnärskap jämte Frukostdags. Båda målningarna ingår i Nationalmuseums samlingar. I vänner har Hanna Pauli på ett mästerligt sätt lyckats hantera det avancerade belysningsproblemet. Den tekniska utmaningen blev inte mindre med de många människorna i bilden.
.
Vänner är en varm och stämningsfull skildring från familjen Paulis vardagsrum på Bellmansgatan 6 på Söder där en grupp människor är samlade till högläsning. Det är Sällskapet Juntan som sitter samlade, centralt i kompositionen sitter Ellen Key, omstrålad av aftonlampans varma sken och läser för sina vänner. Målningen bör betraktas som Hanna Paulis monument över vänskapen. Nanna Bendixson var en nära vän såväl till Hanna Pauli som Ellen Key
2020
2016-06-08