Helmer Osslund, Björkar i fjällandskap
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
HELMER OSSLUND
1866-1938
Björkar i fjällandskap
Olja på smörpapper fäst på pannå, 27,5 x 36 cm.
Intygad på baksidan av konstnärens son, Erik Osslund, daterad Stockholm oktober 1938: "Denna målning utförd av min fader, troligen våren 1904. " Enligt uppgift på baksidan är motivet sannolikt från Härjedalen.
.
PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 1997, katalognr 1169 (inköpt av nuvarande ägaren)
2096
2016-06-08